Збір великогабаритних відходів: з 1 березня стартував пілотний проєкт

Компанія «Екостайл», що займається вивезенням твердих побутових відходів у Кропивницькому, у тестовому режимі розпочинає процес збору великогабаритних відходів. Проєкт має на меті зменшити кількість стихійних сміттєзвалищ великогабаритних відходів на контейнерних майданчиках міста, призначених лише для твердих побутових відходів. У компанії також планують напрацювати і закріпити у населення звичку розділяти відходи на кілька фракцій: тверді побутові, «зелені» та великогабаритні.

«Ми постійно вивчаємо досвід інших країн, досвід інших українських міст і вирішили упорядкувати процеси збору й вивезення великогабаритних відходів. Ми бачимо, що накопичення великого сміття біля звичайних контейнерних майданчиків продовжується попри інформаційну та роз’яснювальну роботу, адже поки населення не готове до відповідальності у вигляді самостійного вивезення відходів після будівельних робіт у своїх квартирах чи будинках. Тому ми хочемо спробувати з найменшого – у десяти найпроблемніших точках, де зазвичай утворюються стихійні звалища   великогабаритних відходів, поставити контейнери-бункери, об’ємом у 7,5 м3, щоб люди навчилися розділяти відходи на елементарні види і не утворювати гори сміття прямо на контейнерних майданчиках», – розповіла директор ТОВ «Екостайл» Олена Домбровська.

У компанїї акцентують, що проєкт пілотний і реалізовуватиметься протягом найближчих шести місяців у кілька етапів. З 1 березня 2021 року на десяти найбільш проблемних контейнерних майданчиках за допомогою спецавтомобіля буде встановлено контейнери-бункери та відповідні інформаційні щити з правилами їх експлуатації. В рамках своїх можливостей та за підтримки міської ради Кропивницького, компанія «Екостайл» проводитиме інформаційну кампанію з метою інформування населення про правила користування контейнерами-бункерами і необхідність розділяти відходи на основні види.

«Проєкт буде приреченим, якщо люди викидатимуть у контейнери-бункери листя, гілки чи побутові відходи, адже логістика передбачає вивезення таких контейнерів не більше двох, в окремих точках трьох разів на місяць. Це складний процес, який вимагає чіткого дотримання правил. Якщо листя чи побутові відходи лежатимуть у бункері два чи три тижні, особливо влітку, – це буде порушенням санітарних норм, і ми змушені будемо відмовитися від подальшого впровадження проєкту. Тому просимо усіх містян долучитися до поширення абсолютно простих правил і зробити наше місто ще на крок ближчим до екосвідомого господарювання», – говорить директор.

У компанії зазначають, що результати проєкту покажуть можна чи ні говорити про можливість його подальшого впровадження. Критерії для цього прості: розуміння населенням правил експлуатації контейнерів; відсутність у бункерах заборонених відходів (особливо «зелених» і твердих побутових); відсутність стихійних сміттєзвалищ із великогабаритних відходів на контейнерних майданчиках, де впроваджується пілотний проєкт.

У реалізацію пілотного проєкту ТОВ «Екостайл» інвестуватиме 120 000 грн щомісяця, в цілому за період компанія витратить 720 000 грн.

Контейнери-бункери розміщуватимуться у Кропивницькому за наступними адресами:

  1. вул.Попова, 15, корп.2
  2. вул.Пацаєва, 10
  3. вул.Героїв України, 30
  4. вул. Попова, 26, корп.3
  5. пр-кт Університетський, 23, корп.1
  6. вул.В.Нікітіна, 15
  7. вул.Шульгиних, 39
  8. вул.Ю.Олефіренка, 18
  9. вул.Миру, 8
  10. вул. Вокзальна, 26, корп.3

Довідка щодо експлуатації контейнерів-бункерів.

Використовуються виключно під наступні види великогабаритних відходів:

  • Каміння, цемент, гіпс, штукатурка, покрівельна черепиця
  • Ґрунт, глина, пісок
  • Плитка облицювальна і тротуарна
  • Дерево після будівництва, тирса.
  • Меблі частинами

У контейнери заборонено викидати: тверді побутові відходи, вторинну сировину, останки тварин, відходи життєдіяльності тварин, медичні та фармацевтичні відходи, масла й жири, токсичні відходи, заповнені ємності, лакофарбова продукція, лампи люмінесцентні, рідкі відходи, побутова хімія, відходи, забруднені машинним маслом, акумулятори кислотні відпрацьовані, оргтехніку та електричні вузли, усі види вибухонебезпечних відходів.

Контейнери-бункери можливо встановлювати й обслуговувати лише на поверхнях з твердим асфальтним покриттям.