Глобальне потепління, озонові діри, вирубування лісів, аномальна температура океану – це далеко не повний перелік “хвороб” планети Земля, до якої доклало свою руку людство. Тепер маємо або виправляти помилки, або продовжувати нищити екологію і стрімко наближатися до постапокаліптичних сюжетів у реальному житті.
У The New York Times, який вийшов 5 серпня з чорною обкладинкою, нагадали про найбільшу проблему нашої планети, на яку людство зважає досить мляво – екологічну. У статті “Втрачаючи Землю” автор написав – 30 років тому ми, земляни, мали шанс врятувати Землю. Але не зробили цього.
Ще не пізно. Ми можемо врятувати планету, якщо:
Раціонально споживати ресурси
- Вимикати за собою світло в кімнаті, монітор комп’ютера та не забувати про зарядні пристрої в розетці.
- Економно використовувати воду.
- Замінити лампи розжарювання на світлодіодні: вони економлять енергію та довше служать.
- Пересідати на велосипед. Це круто, швидко та комфортно. Спробувавши раз, ви більше не захочете сідати в “гарячу маршрутку” або стояти в пробках. До того ж, велосипед – це сталий вид транспорту, він не забруднює повітря небезпечними газами, якими влітку переповнена атмосфера.
- Ділитися речами, які вам вже не потрібні, та купувати перероблені чи вживані речі. Таким чином зменшується кількість споживання та використання енергетичних ресурсів: світла, палива.
Використовувати еко-продукцію
- Застосовувати у побуті (й навіть у малому бізнесі) безфосфатні миючі засоби – сіль із господарським милом, сода. Зараз в інтернеті також досить розвинені ресурси, що пропонують екологічну побутову хімію.
- Купувати менше пластикових пакетів, ходити до магазину зі своєю екоторбинкою, судочками (тара, що не промокає).
- Особливо пильно підходити до вибору косметичних та хімічних засобів, що використовуються у побуті. Має надаватися перевага засобам, що не були протестовані на тваринах і не мають негативного впливу на навколишнє середовище на різних стадіях.
Сприяти переробці відходів
- Елементарно, але дуже дієво – здавати на переробку пластик, скло, папір.
- Окремо збирати батарейки, бо це небезпечний (токсичний) вид відходів. Здавати їх у магазини та заклади, які долучені до всеукраїнської акції “Батарейки – здавайтеся!”. Знати в обличчя локального координатора цієї акції у своєму місті.
Харчуватися екологічно
- Відмовитися від напівфабрикатів – м’яса, риби та яєць з магазинів. Експерти переконують: на сьогодні, виготовлення цих продуктів повністю контролюють монопольні компанії, які зловживають антибіотиками, перевантажують екосистему та застосовують принципи інтенсивного господарювання заради прибутку. Звичайно, в таких умовах страждає якість. Окремою темою є викиди від таких великих підприємств, які часто нехтують системою утилізації відходів та зливу.
- Купувати локальну їжу – ту, яка виготовлена у вашій області. Таким чином, ця їжа менше проходить хімічної обробки, а на її транспортування витрачається менше енергії.
- Компостувати залишки їжі – купити собі компостер.
- Висаджувати квіти на підвіконнях вдома і в офісі та дерева – на подвір’ях. Не дозволяти вирубувати зелені насадження біля свого дому заради парковок чи МАФів.
- Підтримувати екологічні організації, об’єднання та акції у своєму місті, привчати до цього всю свою сім’ю, адже будь-яка велика зміна починається з локальної підтримки населення.Причому у світі (і Європі) екологічний рух набирає все більших обертів. Бути відповідальним користувачем природних багатств – не просто модно. Це цивілізовано і життєво необхідно.